Till startsidan, Visit Varbergs logotyp
Statyer av människor i ett stilla vattendrag med skog runtom.

Konstverken

Totalt 25 konstverk ingår i Wallstreet festival och är framtagna i samarbete mellan Varbergs kommun, Wallstreet, medverkande konstnärer och flertalet partners. Information om konstverken finns på den här sidan, i programbladet med karta samt på skyltarna i anslutning till konstverken.

1. Kullerbytta

Konstnär: Lisa Burenius, Ana Carolina Fleming och Susanne Westerberg

I konstverket "Kullerbytta" har Ana Carolina Fleming, Susanne Westerberg och Lisa Burenius valt att arbeta med distinkta färger, olika färgfält och ytor och hårda och mjuka former för att bilda djup och spänning över gångtunnelns väggar och tak. Ett enkelt abstrakt formspråk som stora och små betraktare kan få lust och energi av. De lyfter fram lekens och fantasins kraft, som berikar oavsett ålder, etnicitet eller könstillhörighet. Färg och form ses som ett språk som kommunicerar med betraktaren. Tunneln utgör en passage till och från en skola. Här passerar både boende och skolans elever. Tunneln mynnar ut i en gräsplan som uppmanar till rörelse och lek.

Adress: Kyrkogårdsvägen 20, Varberg

Partner: Varbergs kommun

Läs mer om konstnärerna

2. Varberg for education/Inside Out project

Medskapande aktörer: Folkuniversitetet, Studiefrämjandet och Studieförbundet Vuxenskolan

Inside Out är ett globalt medskapande konstprojekt initierat av den franska gatukonstnären JR. Genom att belysa sociala och politiska frågor med konst i det offentliga rummet, synliggörs gemenskaper och individer får en röst. I samarbete med Folkuniversitetet, Studiefrämjandet och Studieförbundet Vuxenskolan genomförs initiativet “Varberg for education” för att belysa vikten av bildning. Målet är att utbildning ska vara tillgänglig för alla, oavsett ålder, bakgrund eller formella meriter.

Studiefrämjandets bilder är tagna av Varbergs Fotoklubb.

Adress: Trädlyckevägen, Varberg

Partner: Varbergs kommun

3. Balans

Konstnär: Christian Verginer

”Det som verkar lekfullt bär ett tyst budskap: barnet balanserar inte bara äpplen, utan också centrala teman i livet: balans i konsumtion; fysisk och mental balans; harmoni med världen och naturen.”

Adress: Östra Vallgatan 89, Varberg

Partner: Ica Kvantum Varberg

Läs mer om konstnären

4. 8 3/4

Konstnär: Linnea Rygaard

8 ¾ är en platsspecifik konstgestaltning för Esplanadparken i Varberg. Den består av två portaler i natursten och betong, med inslag av muralmåleri. I måleriet omskapar konstnären sina intryck från arkitektur och färgsättning i Varberg, med optiska effekter och drag av trompe l’oeil (illusionsmåleri).

Portalen som symbol representerar en övergång, som skiljer det kända från det okända, det förflutna från framtiden eller en värld från en annan. Portaler förekommer ofta i myter, legender och sagor i många kulturer. De kan vara dörrar till andra världar eller olika tillstånd som ofta medför en förvandling för de som passerar igenom dem.

Adress: Esplanadparken, Varberg

Partner: Varbergs kommun

Läs mer om konstnären

5. Ryggrad

Konstnär: David Svensson

”Ryggrad” är en platsspecifik konstgestaltning för Esplanadparken. Den består av tre stenskulpturer, varav två är stenhällar med tecknade graveringar och en skulptur med stenar bland annat varbergsgranit (charnockit) och hallandsgranit, som tillhört Gerlachska huset. Stenarnas ytor har behandlats genom slipning, krysshamring, flamning och polering som bidrar till ett skiftande uttryck i färg och materialitet.

Det finns flera lager av betydelser och associationer i Ryggrad. Gestaltningen utgår från illustrationer och diagram som visar en studie av en ryggrad. Den förhåller sig också till platsens topografi, den omgivande arkitekturen och med en historisk referens till det stenbrott som funnits här. Stenen är konstens äldsta material och dess beständighet, kraft och ofattbara tidshorisont ger perspektiv på tid, rum och plats. De olika stensorterna kan associeras till den brokiga arkitektoniska miljön i området och till människors alla olikheter. Det finns också en pendang till den modernistiska byggnaden intill och skulpturens olika stenskikt kan motsvara olika våningsplan.

Skulpturen gestaltar människans och samhällets bärande element där varje del har betydelse för helheten. Det är en byggnadskropp såväl som en mänsklig kropp, 160 cm hög, och en samhällelig kropp, som bärs upp av en ryggrad.

Adress: Esplanadparken, Varberg

Partner: Varbergs kommun

Läs mer om konstnären

6. ANTI:DOTE 528 Hz & Human Calibrator

Konstnär: Leila El Harfaoui

”Kan konst förändra världen? Kan min konst påverka människors moral och etik på ett positivt sätt? Verket “ANTI:DOTE 528 Hz” är ett lekfullt experiment i hur konst kan få betraktaren att reflektera över sin egen moral och etik. Eftersom all materia ständigt vibrerar – även vi människor – tänk om även tankar och känslor är vibrationer. Om så är fallet, kan dessa vibrationer förändras, och därmed också våra tankar och känslor?

Jag började med att måla de sju dödssynderna avund, vrede, girighet, högmod, lättja, lust och frosseri. Jag projicerade mentalt mina idéer om dessa egenskaper som vibrationer i färgen och på duken. Därefter lämnade jag målningarna ostörda i 24 timmar, utan min närvaro eller påverkan. Sedan skapade jag oljemålningen Anti:Dote 528 Hz. För att kalibrera mig själv till att sända ut lugnande vibrationer målade jag samtidigt som jag lyssnade på Solfeggiofrekvensen 528 Hz, som sägs ha positiva effekter på kropp och sinne.

Med hjälp av ChatGPT programmerade jag en onlineenkät som hjälper betraktaren att sätta igång sina egna vibrationer och reflektera över sin moral och etik. Dessa inledande vibrationer kalibreras sedan när betraktaren kliver in i ”Human Calibrator” – en installation där man står i ett litet rum med ljud av blandade frekvenser som skildrar en dans mellan ljus och mörker, där ljuset representeras av Solfeggiofrekvensen 528 Hz.

Så... kan konst förändra världen?

Svaret ligger i betraktarens vibrationer. ”

Adress: Kulturhuset Komedianten, Varberg

Partner: Varbergs kommun

Läs mer om konstnären

7. the sea is watching

Konstnär: Anna Sofia Jernryd

“the sea is watching" är den femte och avslutande delen i serien Borders. Fotografierna är tagna på den grekiska ön Lesbos och kameran är riktad mot Turkiet och ett av Medelhavets smalaste sund. Det är tio kilometer brett och hundratusentals migranter har under åren tagit sig över i hopp om att nå Europa.

Utgångspunkten för verket är ett citat av den franska filosofen Catherine Malabou: ”Det politiska våldet bär i allt högre grad masken av meningslösa olyckor” och belyser hur politiskt våld ofta döljs bakom en föreställning om naturens nyckfullhet. Genom att placera blicken över havet riktas fokus mot hur ansvar för mänskligt lidande förskjuts från politiska beslut till naturkrafter, och Jernryd ifrågasätter den berättelsen.

Adress: Torggatan 15, Varberg

Partner: Varbergs kommun

Läs mer om konstnären

8. SKYMMER OCH SER: Dialoger – En annan plats

Konstnär: Jenny Magnusson och Patrik Elgström

Jenny Magnusson och Patrik Elgströms praktiker möts i konstnärsduon SKYMMER OCH SER. Magnusson arbetar med platsspecifik skulptur och Elgström med fotografi.

I deras arbete möts fotografi och skulptur i olika rumsligheter, där de undersöker möjligheten att tänka i rum och ta beslut tillsammans. Låta materialiteten, arkitekturen det begränsade formatet, rum, tid och kontext leda. Fotografiet med dess format, platthet, hålighet och dåtid. Skulpturen med sin omedelbara materialitet och närvaro.

Fotografierna som visas i Varberg är en del ur verk serien DIALOGER vilken är en pågående konstnärlig undersökning av stadens arkitektur, dess materialitet och hur man rör sig där. Genom tingen undersöker de rum, plats, stad och kontexter via kameran som förlängning av kroppen. Installationer formas och byggs; möter fotografiets dåtid och platthet. Dokumentationen blir en kombination av dokumentation, tolkning och ett eget konstnärligt arbete i sin egen rätt.

Med verket "Dialoger – En annan plats" vill de rikta vår uppmärksamhet, inte förändra platsen utan snarare peka, filtrera för att se något nytt. Ett orange plastmaterial blir till ett seende filter, en träskiva blir både verktyg att röra med, en del av en lek och en förlängning av vår blick. Hålet i bilden pekar mot en annan plats - en bild i bilden.

Adress: Torggatan 8,Varberg

Partner: Varbergs kommun

Läs mer om konstnärerna

9. ETHER

Konstnär: SNIK

Adress: Galleria Trädgården, Varberg

Partner: COOP Varberg

Finns på plats: Augusti

Läs mer om konstnären

10. Khaleid

Konstnär: Sofia Priftis

“Khaleid” är ett spegelklätt tak i form av en åttasidig diamant, placerat i östra delen av Societetsparken i Varberg. Under taket finns en mjuk kompassros där man kan vila sitt huvud mot rosens mitt. Inom många kulturer symboliserar oktagonen mötet mellan himmel och jord, nu och evighet. Ett verk för de regniga dagarna och för stunder då man vill vara under, och inte ovanpå. Den speglande strukturen skapar en väderskyddad plats för reflektion. Små vinkelförskjutningar skapar nya mönster och oväntade perspektiv. De triangulära ytorna bryter upp omvärlden och riktar om blicken, som ett grumligt kalejdoskop eller en spionspegel där den som betraktar också blir betraktad. Verket kan ge en tillflykt i det offentliga, där insyn och skydd får finnas samtidigt.

Adress: Societetsparken, Varberg

Partner: Varbergs kommun

Läs mer om konstnären

11. The building that dreamed of taking root

Konstnär: Dourone

Adress: Skeppsgatan 1, Varberg

Partner: Varbergs Fastighets AB

Finns på plats: Augusti

Läs mer om konstnären

12. Wallstreet Stickar

Konstnär: Varbergs Hemslöjdsförening

Adress: Otto Torells gata, Varberg

Partner: COOP Varberg

13. Stråket

Konstnär: Patricia Trambevski, Egzon Sherifi, Caroline Bonaldi, Rebecca Charlez

Stråket – en väg mellan process och färdigt verk.
Stråket är ett konstnärskollektiv i Varberg, där fyra konstnärers vägar möts. De arbetar med måleri, textil, skulptur där textur och känsla står i centrum. I samband med Wallstreet öppnar de sina tillfälliga ateljeér i det gamla Tullhuset, där det också visas en gemensam utställning.

Adress: Tullhuset, Varberg

Partner: Varbergs kommun

Läs mer om konstnärerna

14. Womb Lake Egg

Konstnär: Anastasia Savinova

“Womb Lake Egg” är en del av Anastasia Savinovas pågående projekt “We Swim in One Water”, som utforskar samhörighet genom vatten på flera nivåer. Savinova arbetar ofta med material som återfunnits i och nära vatten. Hennes skulpturer väcker associationer till både verkliga och mytiska livsformer som man kan stöta på under en promenad längs strandkanten.

“Womb Lake Egg” har skapats av musslor som plockats vid Vombsjön, beläget i Sjöbo. Skulpturens pärlemorskimrande kropp är fylld av minnen, där varje musselskal bär spår av liv. Med sin form står verket som en symbol för livet uppkomst, livscykel och ögonblick av väntan. Skulpturen bär på löften om något som ska födas, som kan vara en varelse från det förflutna, eller ett ännu inte känt liv.

Adress: Vallgraven, Varberg

Partner: Varbergs kommun

Läs mer om konstnären

15. Disrupting Ebb and Flow (ljud)

Konstnär: Elin Stampe och Brenda El Rayes

“Disrupting Ebb and Flowär en temporär och platsspecifik installation inspirerad av vattnets och ett ljuds vågor. Installerad som en svepande våg av spegelfolieklädda trianglar, reagerar verket på vindens rörelse och solljuset.

Verkets titel refererar till tidvattnet och relationen mellan jorden och månen, men också till det offentliga rummets specifika rytm och flöde som skiftar under dygnet. Ljudverket som är skapat av Brenda El Rayes, imiterar tidvattnets rytm och omfamnar platsens arkitektoniska och mänskliga dimensioner. Var 12:e timme och 40:e minut går verket upp i ett crescendo, likt en våg som rullar in och sakta ebbar ut.

Adress: Norra Fästningshörnan, Varberg

Partner: Varbergs kommun

Läs mer om konstnärerna

16. Klyvning

Konstnär: Gustav Kraitz

”Klyvning” är skapad av keramikern och skulptören Gustav Kraitz (f. 1926) och föreställer klyvningen av en atom. Han har experimenterat med glasyrer och eftersträvat samma slags glasering som användes av kinesiska keramiker under Songdynastin 960-1279 e.Kr. De blå klotens enkla form och glasyrens levande yta skapar en ny helhet. Centralt i hans skapande är en respekt för materialet och en fascination för livets ursprung, historia och skönhet.

Skulpturen är utlånad av kärnkraftverket Ringhals.

Adress: Sjöallén/Norra fästningshörnan, Varberg

Partner: Ringhals

Läs mer om konstnären

17. Facing bad weather

Konstnär: Daniel Diamant

”Facing bad weather” visar en flagga med en klarblå himmel med spår av lätta moln. Det gestaltar ett fönster, en öppning, i en värld fylld av orosmoln. Det är en påminnelse om att det finns ett ljus, att våga stå upp när det blåser, och att våga möta sin oro. Placeringen på Rantzauklippan lyfter fram platsen på ett nytt sätt och riktar om vår blick, uppåt.

Adress: Rantzauklippan, Varberg

Partner: Varbergs kommun

Läs mer om konstnären

18. Streams for you

Konstnär: Skylar Willow Studio och Dekormakarna

”I ett samhälle där ungdom och yta ofta premieras, uppstår behovet av alternativa perspektiv – av att stanna upp, lyssna inåt och utforska det som sker under ytan. Det är där vi kan ana andra strömmar, andra berättelser.

Vad händer när vi tillåter oss att släppa taget om det vi visar utåt? Vem är vi när vi inte längre håller fast vid fasaderna? Att närma sig sin egen sårbarhet kan kännas både utmanande och befriande – men det är också där autentisk närvaro kan ta form.

Genom detta konstverk bjuds betraktaren in att undersöka: Vad betyder det att vara öppen? Hur känns det att vara närvarande i sig själv – och tillsammans med andra? Vad får just ditt hjärta att slå lite starkare?

Streams for you lyfter fram det subtila, det sköra och det ärliga i en tid präglad av distraktion. Genom konstnärliga uttryck, gemensam reflektion och platsens poesi synliggörs det som ofta förblir dolt. Verket vill skapa utrymme för igenkänning, lyssnande och transformation.

Allt börjar med ett hjärtslag. Ett andetag.

En ström som rör sig – mot dig, genom dig, för dig.

It all streams for you.

Adress: Kärleksparken, Varberg

Partner: Vivab och Varberg Energi

Läs mer om konstnärerna

19. Pilhagen

Konstnär: Konst av ungdomar i Varberg

Under Wallstreet festival förvandlas Pilhagen till en levande utställning fylld med konst skapad av ungdomar från Varberg. Här möts färg, form och engagemang i verk som speglar ungas tankar, drömmar och perspektiv – en plats där framtidens konstnärer sätter sin prägel.

Under sommaren kommer området i Pilhagen successivt att utvecklas med nya konstverk och uttryck.

Adress: Pilhagen, Varberg

Partner: Varbergs kommun

20. Digitala drömmar, Veronikan

Konstnär: Ebba Bohlin

”Jag har utgått från en växt som finns här i Sörseoasen - Kransveronika. I äldre örtmedicin ansågs Veronika ha kylande och renande egenskaper. Den växer ofta vid bäckar och dess färska blad samlades in och åts som grönsak eller användes i medicinska preparat. I landskapet runtom den här platsen finns växterna kvar och överlever ofta oss. Även om de vissnar ner varje höst, så dyker de upp igen nästa år. Gesten att hålla handen invid växten medan ögonen är slutna kan symbolisera en icke-visuell kontakt med naturen – att känna och förnimma växtens energi eller egenskaper snarare än att bara se den. Växtens form har tydliga skulpturala kvaliteter, och skalförskjutningen gör också att växtens perspektiv verkar överrösta människans.”

Adress: Magistervägen 18, Varberg

Partner: Varbergs Bostad

Läs mer om konstnären

21. Två äpplen

Konstnär: Gustav Kraitz och Ulla Kraitz

Ulla och Gustav Kraitz skapade de två keramiska äpplena 1979. Äpplen blev tidigt ett signum för paret tillsammans med den speciella glasyren, som bränns enligt en gammal kinesisk teknik i en vedugn. Färgerna blir starka, klara, skimrande och flytande.

Skulpturen är utlånad av kärnkraftverket Ringhals.

Adress: Tångkörarvägen 3, Varberg

Partner: Ringhals

Läs mer om konstnärerna

22. Balans - Havet

Konstnär: Christian Verginer

”Det ständiga sökandet efter balans, en väg som slingrar sig genom tankar, dagliga handlingar och vår relation med världen omkring oss. Balans är aldrig statisk, utan kräver kontinuerlig anpassning - rör sig som vågorna på havet - precis som vår vardag gör.”

Adress: Tångkörarvägen 4, Varberg

Partner: Johns Place, Apelviken

Finns på plats: Augusti

Läs mer om konstnären

23. Digitala drömmar, Violen

Konstnär: Ebba Bohlin

Verket föreställer en viol som fanns utanför Ebba Bohlins ateljé. I hennes verk är botanik ett genomgående tema och hur de traditionellt använts som läkemedel.

”I landskapet runtom den här platsen finns växterna kvar och överlever mig. Även om de vissnar ner varje höst, så dyker de upp igen nästa år. På det viset kan de ingjuta både hopp och tröst. Jag hade en dröm för några år sedan: Någonstans i de dammiga salarna i ett bibliotek fann jag en gulnad plansch med en teckning av ett frö och i skrivstil med tydliga bokstäver: Ebba, mitt namn, betyder frö. Som i alla drömmar uppdagades här sanningen som jag alltid vetat om. Ett frö. ”

Adress: Kattegattsvägen 26, Varberg

Partner: Varbergs Fastighets AB och Arena Varberg

Läs mer om konstnären

24. Digitala drömmar, Vitsippeblad

Konstnär: Ebba Bohlin

Verket är ett vitsippeblad som Bohlin hittade vid hennes ateljé. När Bohlin började arbeta med botanik som tema överraskades hon av att alla blommor som hon hittat har använts som läkeväxter i äldre tradition, även den giftiga vitsippan.

”I landskapet runt om den här platsen finns växterna kvar och överlever mig. Även om de vissnar ner varje höst, så dyker de upp igen nästa år. På det viset kan de ingjuta både hopp och tröst. Jag hade en dröm för några år sedan: Någonstans i de dammiga salarna i ett bibliotek fann jag en gulnad plansch med en teckning av ett frö och i skrivstil med tydliga bokstäver: Ebba, mitt namn, betyder frö. Som i alla drömmar uppdagades här sanningen som jag alltid vetat om. Ett frö.”

Adress: Kattegattsvägen 26, Varberg

Partner: Varbergs Fastighets AB och Arena Varberg

Läs mer om konstnären

25. Titel ej bestämd

Konstnär: Zoerism

Adress: Brearedshallen, Varberg

Partner: Sparbanksstiftelsen Varberg och Varbergs kommun

Finns på plats: Augusti

Läs mer om konstnären